Bizi Takip Edin @guresyumurta
GÜRES YUMURTA

BLOG


Günde Kaç Adet Yumurta Yenmelidir?

Yumurtalar, besleyici değeri yüksek ve ekonomik bir protein kaynağıdır, ancak tüketim miktarı konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Devamı

Yumurta Ne Kadar Zamanda Tüketilmelidir?

Yumurta, besleyici ve lezzetli bir besin kaynağıdır ve pek çok yemekte kullanılır. Ancak, doğru şekilde saklanmadığında bozulma riski taşıdığı için tüketim süresi önemlidir.

Devamı

Neden Yumurta Asla Yıkanmamalı?

Satın alınan yumurtaların yıkanıp yıkanmaması konusunda yıllardır süregelen bir kafa karışıklığı var.

Devamı

Yumurta Sarısının Rengi ve Besleyicilik Değeri Nedir?

Sarı rengi yumurtanın besin değerini etkilemez. Yumurta sarısına renk veren madde ksantofil pigmentleridir. Bu pigmentleri tavuk üretemez, tükettiği yemlerle alması gerekir.

Devamı

Yumurta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yumurta Kolesterolü Artırır mı? Kirli ve kırık çıkan yumurtalar tüketilebilir mi? Yumurta üzerindeki harfler ve sayılar neyi ifade etmektedir?

Devamı

Yumurtanın Protein İçeriği

Bir büyük yumurta yaklaşık 6 gram protein içermektedir. Yumurta proteininin E’i sarısında, kalan U’i ise beyazında bulunur. Proteinlerin vücut fonksiyonların düzenlenmesinde önemli görevleri vardır.

Devamı

Yumurtanın Pişirilmesi

Yumurta çiğ olarak tüketilmemelidir. Çiğ yumurtanın hem sindirimi güçtür hem demikroorganizmaların bulaşma olasılığı vardır.

Devamı

Yumurtanın Sağlık Üzerine Etkileri

Yumurta; binlerce yıldır bilinen, yeterli ve dengeli beslenme için gereksinim duyulan tüm esansiyel besin maddelerini içeren dünyanın her yerinde rahatlıkla üretilebilen, çok çeşitli şekillerde ve kolayca pişirilip tüketilebilen, lezzetli ve besleyici değeri çok yüksek olan sağlıklı beslenme çerçevesinde üzerinde önemle durulması gereken hayvansal gıda kaynaklarının en önemlilerinden bir tanesidir.

Devamı

Mucizevi Besin Kaynağı

Yumurta, aktif kişilerde diyetin önemli bir parçası olup, 13 vitamin ve çeşitli mine-ralleri içeren iyi bir besin kaynağıdır.

Devamı

Yumurtanın Besleyici Değerleri Nelerdir

Yumurta gerçekten besleyici bir besin mi? Yumurtanın içerisinde hangi vitaminler var? Sağlıklı beslenebilmek için günde kaç yumurta tüketmeliyiz?

Devamı

Yumurta ve Kolestrol

Yumurta; diğer tüm hayvansal kaynaklı besinler içerisinde en yüksek kolesterol içeriğine sahip besinimiz olması nedeniyle, besinlerdeki yüksek kolesterolün, kan kolesterolünde direkt artışa neden olduğu düşünülerek tüm diyetlerden uzak tutulmuş veya korkarak tüketilmiştir.

Devamı

Yumurtanın Satın Alınması

Yumurta satın alınırken; marketlerde soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmelidir.

Devamı

Yumurta Ne Kadar Protein İçerir?

Çok önemli bir besin kaynağı olan yYumurta, sporcuların vazgeçilmez protein kaynağı ve hemen hemen herkesin protein ihtiyacını karşılamak için sıklıkla tükettiği bir besindir.

Devamı

BİZİ TAKİP EDİN

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Copyright 1963 - 2024 © Güres Group