Bizi Takip Edin @guresyumurta
BLOG

Neden Yumurta Asla Yıkanmamalı?

31 Mart 2023, Cuma

YUMURTALAR YIKANIR MI?

Satın alınan yumurtaların yıkanıp yıkanmaması konusunda yıllardır süregelen bir kafa karışıklığı var. Bazıları kabukta kalabilen dışkı kaynaklı bakteriler yüzünden yumurtaların yıkanıp dolaba kaldırılmasını savunurken bazıları ise bunun aslında yumurtayı daha fazla sağlığa zararlı hale getirdiğini iddia ediyor.
Peki, bilim bu konuda ne diyor? Diğer bir deyişle yumurta gerçekten yıkanır mı?

Neden yumurtaları aslında yıkamamalısınız?
Birçok kişi marketten aldığı yumurtaları eve gelip kartonundan çıkarıyor ve tek tek yıkayarak buzdolabına yerleştiriyor. Ancak bilimsel çalışmalar bunun yanlış olduğunu savunuyor. Sebebi ise çok ilginç.
Bakterilerden ve dış kabuğundaki pisliklerden arındırmak için yıkadığımız yumurtalar aslında bu şekilde daha fazla zarar görüyor. Zira yıkama, yumurtanın koruyucu dış katmanına zarar vererek onu inceltiyor. Bu da kabukta bulunan zararlı mikroorganizmaların, salmonella bakterisinin yıkama sebebiyle açılan mikroskobik gözeneklerden yumurtanın içine kolayca girmesine neden oluyor.
Diğer bir deyişle yumurtayı özellikle soğuk suyla yıkadığınız zaman kabuğundaki koruyucu tabakaya zarar veriyorsunuz ve bakterilerin direkt olarak yumurtanın yenecek kısmına bulaşmasına yol açıyorsunuz.
Peki ne yapmalı?

Yumurta nasıl saklanmalı?

Yumurtayı yıkamanın sandığımız kadar masum olmadığını öğrendik. Peki yumurtayı aslında nasıl saklamalı, muhafaza etmeliyiz?

Uzmanlar, yumurtaların yıkanmadan, satın alınan karton kutudan çıkarılmadan saklanmasını savunuyorlar. 0-5 derece arasında muhafaza edilmesi gereken yumurtaları karton kutuda saklamak onun ışıktan ve dolaptaki diğer kokulardan koruyacaktır. Ayrıca bu sayede yumurtadaki salmonella bakterisinin buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklere çapraz bulaşma yoluyla geçmesini engellemiş olacaksınız.

Son olarak yumurtaları yerleştirdikten sonra kabuktaki dışkı kaynaklı hastalıklar sebebiyle başka bir gıdaya dokunmadan ellerinizi yıkamanız da yerinde bir karar olacaktır.

ETİKETLER:

DİĞER BLOG YAZILARI


Günde Kaç Adet Yumurta Yenmelidir?

Yumurtalar, besleyici değeri yüksek ve ekonomik bir protein kaynağıdır, ancak tüketim miktarı konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Devamı

Yumurta Ne Kadar Zamanda Tüketilmelidir?

Yumurta, besleyici ve lezzetli bir besin kaynağıdır ve pek çok yemekte kullanılır. Ancak, doğru şekilde saklanmadığında bozulma riski taşıdığı için tüketim süresi önemlidir.

Devamı

Yumurta Sarısının Rengi ve Besleyicilik Değeri Nedir?

Sarı rengi yumurtanın besin değerini etkilemez. Yumurta sarısına renk veren madde ksantofil pigmentleridir. Bu pigmentleri tavuk üretemez, tükettiği yemlerle alması gerekir.

Devamı

Yumurta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yumurta Kolesterolü Artırır mı? Kirli ve kırık çıkan yumurtalar tüketilebilir mi? Yumurta üzerindeki harfler ve sayılar neyi ifade etmektedir?

Devamı

BİZİ TAKİP EDİN

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Copyright 1963 - 2024 © Güres Group