Bizi Takip Edin @guresyumurta
BLOG

Yumurta Sarısının Rengi ve Besleyicilik Değeri Nedir?

24 Mart 2023, Cuma

Sarı rengi yumurtanın besin değerini etkilemez. Yumurta sarısına renk veren madde ksantofil pigmentleridir. Bu pigmentleri tavuk üretemez, tükettiği yemlerle alması gerekir. Yumurta sarısına rengini veren lutein ve zeaksantin pigmentleri aynı zamanda önemli antioksidanlardır. Bu pigmentler tat oluşturmaz. Bu nedenle açık ve koyu sarılı yumurtaların besin değerleri ve lezzetleri arasında bir fark yoktur.

Aldığınız her bir yumurtanın sarısı ton olarak birbirinden farklılık gösterebilir; yumuşak sarıdan koyu turuncuya ve hatta bazen kırmızıya yakın bir tona denk gelebilirsiniz. Peki bu değişkenlik gösteren yumurta sarılarının tonu, ürünün kalitesi ve beslenmesi hakkında bize bilgi verebilir mi?

Araştırmalar bu durumun karmaşık olduğunu söylese de aslında birkaç ipucu alabileceğimizi belirtiyor. Tarihsel olarak bakıldığında; parlak turuncu- zengin tonlardaki yumurta sarısı daha sağlıklı ve besleyici bir yumurta anlamına geliyordu. Çimen, böcek ve tohumlarda doğal olarak otlayan tavuklar, son derece sağlıklı bir yumurta üretirler. Bu yumurtaların besin değerleri güçlüdür. Doğal beslendiklerinde yumurta sarısının tonu daha parlak, canlı bir sarı tondadır.

Sıkışık bir halde dar kafeslerde yaşayan ve fabrikada yetiştirilen tavuklar, doğal beslenmezler ve bir tür tahılla öğünlerini geçirirler. Tahıl bazlı beslenen tavukların yumurta sarıları daha açık ve soluk renkte olma eğilimindedir. Dış mekana erişimi olmayan kafesli tavuklara, yumurtalarının rengini değiştirmek için katkı maddeleri verilir. Bu katkı maddelerinin bazıları; alg, kadife çiçeği ve portakal kabuğudur. Katkı maddelerinin besin değerleri de oldukça düşüktür.

Yumurta sarısının rengini içerdiği karotenoidlerin sayısı belirler. Bunlar A vitamininin oluşumunda yardımcı olan, kemiklerimizin iyileşmesine yardımcı olan antioksidanlardır. Anlaşılan o ki yumurtanın sarısı tavuğun beslenme ve sağlığı hakkında bize birtakım bilgiler sunabilir.

ETİKETLER:

DİĞER BLOG YAZILARI


Günde Kaç Adet Yumurta Yenmelidir?

Yumurtalar, besleyici değeri yüksek ve ekonomik bir protein kaynağıdır, ancak tüketim miktarı konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Devamı

Yumurta Ne Kadar Zamanda Tüketilmelidir?

Yumurta, besleyici ve lezzetli bir besin kaynağıdır ve pek çok yemekte kullanılır. Ancak, doğru şekilde saklanmadığında bozulma riski taşıdığı için tüketim süresi önemlidir.

Devamı

Neden Yumurta Asla Yıkanmamalı?

Satın alınan yumurtaların yıkanıp yıkanmaması konusunda yıllardır süregelen bir kafa karışıklığı var.

Devamı

Yumurta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yumurta Kolesterolü Artırır mı? Kirli ve kırık çıkan yumurtalar tüketilebilir mi? Yumurta üzerindeki harfler ve sayılar neyi ifade etmektedir?

Devamı

BİZİ TAKİP EDİN

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Copyright 1963 - 2024 © Güres Group